| Niezwykły go¶ć w SP1 Ełk |
W sobotę, 7 paĽdziernika 2017r., go¶ciem Szkoły Podstawowej nr 1 w Ełku była pani Ulla Lenz, wdowa po sławnym pisarzu niemieckim Siegfriedzie Lenzu. Pani Lenz z rado¶ci± przyjęła zaproszenie szkoły, która od lat stawia na język niemiecki: prowadzi klasy z rozszerzonym programem języka niemieckiego, projekty międzynarodowe, polsko-niemieckie wymiany młodzieży oraz realizuje projekty literackie bazuj±ce na prozie Siegfrieda Lenza.
Pani Lenz z wdziękiem i humorem wspominała swojego męża oraz z chęci± odpowiadała na pytania uczniów. Podkre¶lała, że był człowiekiem m±drym, dowcipnym, przenikliwym, niezwykle zaangażowanym w sprawy społeczno-polityczne, a zarazem bardzo skromnym. Pisarz niezwykle cenił sobie twórczo¶ć Ernesta Hemingwaya i Thomasa Manna.
Pani Lenz przeczytała fragment opowiadania pt. "Marvellas beste Freude" ("Największa rado¶ć Marvelli"). Była to nie lada gratka, gdyż jest to niedawno znalezione i opublikowane opowiadanie, które S. Lenz napisał z my¶l± o dzieciach. Warto podkre¶lić, że pisarz miał w swoim dorobku zaledwie dwa opowiadania dla najmłodszych.
W spotkaniu, które przebiegało w miłej atmosferze, uczestniczyli uczniowie klas z rozszerzonym programem języka niemieckiego, nauczyciele i dyrekcja szkoły.
Sylwia Piotrowska
|
| [11/10/2017] dodał: EML | | |
| "Certyfikat Szkoły Liderów Edukacji Globalnej" |

3 paĽdziernika od było się Seminarium "Edukacja globalna, Edukacja na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju". Było ono okazj± do ¶więtowania osiągnięć szkół regionu warmińsko-mazurskiego, zaangażowanych w działania projektu EG. Nasza szkoła została uhonorowana "Certyfikatem Szkoły Liderów Edukacji Globalnej" a szkolny lider otrzymał "Certyfikat Lidera Szkoły Edukacji Globalnej".
Serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze działania naszego lidera wraz z grupą 10-ciu nauczycieli. Już niebawem Tydzień edukacji Globalnej i inne ważne działania!
Powodzenia!!
| | [10/10/2017] dodał: EML | | |
| Sprz±tanie ¶wiata |
Uczniowie klasy 2F i 7B wzięli udział w corocznej międzynarodowej kampanii sprz±tania ¶wiata. Terenami, które musieli posprz±tać, były okolice targowiska miejskiego. Podczas sprz±tania odnaleĽli wiele "skarbów", niestety głównie butelki i puszki po alkoholu, ubrania, znicze i kwiaty z pobliskiego cmentarza. ٱcznie uzbierali¶my 45 worów 180 l takich odpadów. Po udanej akcji oczyszczania naszej planety uczniowie udali się do Centrum Edukacji Ekologicznej na symboliczne ognisko. Celem akcji jest kształtowanie w¶ród uczniów ¶wiadomo¶ci ekologicznej. Dziękujemy Samorz±dowi Uczniowskiemu za organizację przedsięwzięcia.
Opiekunowie: Emilia Górska, Adrian Gałaszewski, Krzysztof Sosnowski
|
| [08/10/2017] dodał: EML | | |
| Szkoła na antenie |
Cudze chwalicie, swego nie znacie
Na antenie radia Bayer Fm uczniowie mieli przyjemność przedstawić nową starą szkołą - już nie Gimnazjum nr 2 a Szkołę Podstawową nr 1 - przyjazną każdemu "jedynkę". Zapraszamy do wysłuchania audycji na stronie: https://bayerfm.eu/szkola-podstawowa-nr-1-w-elku/ przygotowanej przez reprezentantów siódmej klasy i ich starszych kolegów, gimnazjalistów z 2 klasy. Kolejne słuchowisko już w listopadzie ?
Opiekunowie szkolnego radia: Katarzyna Kowalska, Emilia Górska
|
| [08/10/2017] dodał: EML | | |
| WYMIANA MŁODZIEŻY - Z wizyt± w Halle (Niemcy) |
W drugim tygodniu roku szkolnego 2017/2018 grupa siedemna¶ciorga uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej nr 1 w Ełku - pod opiek± nauczycielek j. niemieckiego - brała udział w wymianie szkolnej organizowanej w ramach partnerstwa szkół SP1 Ełk i Integrierte Gesamtschule Halle (Niemcy). Był to drugi etap wymiany, w którym młodzi ełczanie pojechali z rewizyt± do swoich niemieckich rówie¶ników. W czerwcu 2017r. go¶cili u siebie grupę uczniów z Niemiec.
Tematem przewodnim tegorocznej wymiany młodzieży była przyroda i jej piękno. Uczniowie wspólnie realizowali projekt fotograficzny pt. "Skarby natury", a efektem ich pracy s± dwujęzyczne plakaty i kartki pocztowe, na których widniej± zdjęcia ukazuj±ce uroki fauny, flory i krajobrazu polskich Mazur oraz niemieckiej Saksonii.
W Halle nasi uczniowie mieszkali u swoich niemieckich kolegów i koleżanek , dzięki czemu uczestniczyli w ich codziennym życiu, poznawali ich kulturę i mentalno¶ć.
Program wymiany składał się z dwóch czę¶ci. Do południa zaplanowano zajęcia w szkole: praca projektowa, zwiedzanie budynku szkoły, udział w zajęciach szkolnych, wizyta w ogrodzie botanicznym. Po południu wspólna rekreacja: wizyta w lodziarni, gry planszowe i grillowanie. Uczniom podobała się wycieczka do Lipska, największego miasta Saksonii, gdzie nie tylko zwiedzili piękn± starówkę, ale też doskonale się bawili w parku trampolin "Jumphaus" oraz ogl±dali fascynuj±c± wystawę "Titanic", prezentuj±c± zachwycaj±c± panoramę 360° złożon± ze zdjęć Yadegara Asisi'ego.
Komunikacja przebiegała doskonale. Językiem projektu był j. niemiecki, ale w czasie wolnym młodzież porozumiewała się również w j. angielskim.
Wymiana młodzieży SP1 Ełk - IGS Halle jest współfinansowana z funduszy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Bez pomocy tej instytucji organizacja wymiany byłaby niezwykle trudna.
Organizatorki: Anna Gajewska, Sylwia Ewa Piotrowska i Sylwia Surma
|
| [21/09/2017] dodał: EML | | |
| To będzie numer jeden w Ełku! |
W naszym mie¶cie znowu pojawiła się Szkoła Podstawowa nr 1. Powstała ona na bazie Gimnazjum nr 2 w Ełku przy ul. Koszykowej.
Obecny na uroczysto¶ci otwarcia nowej placówki Warmińsko-Mazurski Wicekurator O¶wiaty Wojciech Cybulski podkre¶lał, że Gimnazjum nr 2 to szkoła z tradycjami i dużymi osi±gnięciami, od lat znajdowała się w Złotej Dziesi±tce najlepszych szkół województwa, więc SP nr 1 pod±ży tym ¶ladem.
W SP nr 1 swoj± naukę kontynuuj± drugie i trzecie klasy gimnazjalne, pojawiło się także 5 klas siódmych. Jednak 4 wrze¶nia był tam najważniejszym dniem dla dzieci z klas pierwszych i "zerówki" oraz ich rodziców.
Pierwszaki weszły na salę gimnastyczn± w asy¶cie uczniów klas najstarszych. W¶ród go¶ci specjalnych znalazł się Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz, który pasował siedmiolatków na uczniów po złożeniu przez nich ¶lubowania. Dzieci czekało sporo atrakcji: występy zespołu wokalnego prowadzonego przez p. Marcina Mulewskiego, prezenty od szkoły - pami±tkowe czapeczki z jedynk± na daszku. Szczególnie serdecznie dzieci zostały przywitane przez p. Małgorzatę Skibick±, która wraz z objęciem stanowiska wicedyrektora przejęła opiekę nad młodszymi klasami.
Miłym akcentem uroczysto¶ci była obietnica ze strony prezydenta miasta, że wkrótce obok szkoły powstanie plac zabaw, a za kilka lat - nowa sala gimnastyczna.
|
| [06/09/2017] dodał: EML | | |
ARCHIWUM |
| Żegnaj, Gimnazjum nr 2! |
W strugach deszczu kończyłby się tegoroczny, ale i ostatni rok szkolny w naszym gimnazjum, na szczę¶cie uroczysto¶ć błyskawicznie została przeniesiona do budynku. Klasy trzecie spotkały się w sali gimnastycznej, za¶ pozostałe - w swoich pracowniach.
Dziękujemy panu Marcinowi Mulewskiemu i naszym artystkom za piękne piosenki, a pani Małgorzacie Pieńkowskiej za przygotowanie uroczysto¶ci zakończenia roku szkolnego. Szczególne słowa uznania kierujemy do pana Mariusza Skindziera - za pomysł, talent, odwagę i w ogóle za wszystko.
ABSOLWENTKĄ ROKU została prze¶liczna wiolonczelistka - Maja Piekarska, laureatka pięciu konkursów przedmiotowych.
Do zobaczenia po wakacjach! W tych samych murach, ale w Szkole Podstawowej nr 1.
|
| [30/06/2017] dodał: EML | | |
| "Tęsknota za wiosn± na Mazurach" |
Na gali zorganizowanej przez Towarzystwo Miło¶ników Ełku wręczono również nagrody laureatom konkursów plastycznego i fotograficznego. Nagrodzona Aleksandra Rowińska (op. Julia Osewska-Kłoczko) zrobiła zdjęcie, które zatytułowała "Tęsknota za wiosn± na Mazurach". Oto praca Oli:
Gratulujemy sukcesu!
| | [13/06/2017] dodał: EML | | |
| Młodzi poeci | |
Podczas uroczystej gali Towarzystwa Miło¶ników Ełku wręczono nagrody laureatom konkursu poetyckiego. W¶ród nagrodzonych s± nasi uczniowie: Karolina Ramotowska (op. Małgorzata Doliwa-Wasilewska), Anna Czerwonka, Dominika Pawlukowska, Grzegorz Modzelewski, Maja Orłowska, Konrad Stasiełowicz, Mateusz Wojtkielewicz, Weronika Pielak (op. Małgorzata Pieńkowska).
Gratulujemy!
| | [12/06/2017] dodał: EML | | |
| Nasi uczniowie na gali laureatów |
Laureaci konkursów przedmiotowych zostali zaproszeni przez Prezydenta Miasta Tomasza Andrukiewicza do ECK na uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych. Było nam szczególnie miło, gdyż wypadli¶my znakomicie w każdej konkurencji.
- nasza szkoła miała najwięcej laureatów ze wszystkich ełckich gimnazjów i podstawówek: 10 tytułów;
- Maja Piekarska z kl. 3a zdobyła najwięcej tytułów indywidualnie (3 tytuły laureata z r.szk. 2016/17 i 2 tytuły z lat ubiegłych);
- nauczycielka p. Małgorzata Pieńkowska przygotowała najwięcej laureatów w mie¶cie, bo aż pięcioro);
- nauczycielka p. Emilia Górska wspaniale spisała się jako prowadz±ca imprezę, a Milena Makuch z Ia i Wojtek Górski z 3f okazali się stworzeni do roli konferansjerów;
- oprawę muzyczn± przygotował jak zwykle niezawodny nasz nauczyciel muzyki p. Marcin Mulewski
- występ muzyczny Mai Piekarskiej i Adrianny Mużyło wzbudził ogólny zachwyt.
Serdecznie wszystkim gratulujemy! Oby w przyszłym roku było podobnie!
| | [11/06/2017] dodał: EML | | |
|